Fakulta stavební na Veletrhu FOR ARCH 2016

20/9 2016 - 24/9 2016

Fakulta stavební ČVUT v Praze představí své unikátní projekty na veletrhu FOR ARCH 2016

Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze se představí na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2016 ve dnech 20. až 24. září 2016 v PVA EXPO Praha v Letňanech. Návštěvnici si na stánku fakulty vyzkouší principy, které stojí za unikátními výzkumnými počiny na půdě Fakulty stavební ČVUT.

Hlavními body prezentace na stánku Fakulty stavební ČVUT budou dva interaktivní exponáty, které zkoumají vodu a její možnosti, ale každý jinak.

Model umělé dráhy pro vodní slalom představí osobně doc. Ing. Jaroslav Pollert, Ph.D., vědec a pedagog z katedry zdravotního a ekologického inženýrství. Exponát představí část olympijské dráhy z Rio de Janeira a umožní návštěvníkům vyzkoušet si modelový výzkum za pomoci magnetických překážek, které mohou být libovolně přesunovány návštěvníky přímo na stánku. Tím mohou vytvořit libovolné dráhy pro vodní slalom, či jiné účely. Hravým způsobem tak ukážeme možnosti nové technologie pro návrh umělých drah s divokou vodou.

Docent Pollert ml. získal za svoji výzkumnou práci na modelu pro Olympijsjké hry RIO 2016 cenu Mezinárodního olympijského výboru v kategorii „Sport a inovace“.

Hostem na stánku Fakulty stavební ČVUT bude bronzový medailista z OH RIO 2016 a mistr světa 2015 ve vodním slalomu, Jiří Prskavec. Osobní setkání s ním si nenechte ujít ve středu 21. září od 14 hodin, číslo stánku Hala 1 – stánek B19.

Model bezlopatkové turbíny představí doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc., který se svým výzkumem dostal v červnu 2016 až do finálové nominace na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016 v kategorii Výzkum.  Návštěvníci se mohou na veletrhu setkat osobně s docentem Sedláčkem a načerpat inspiraci pro vlastní využití turbíny této zcela nové konstrukce.

Turbína má potenciál posunout systém získávání energie z velmi malých zdrojů o značný kus dopředu. Může také generovat, na rozdíl od vodních elektráren, energii z pomalu tekoucích toků, potoků nebo z mořského přílivu a odlivu, což představuje revoluční alternativu.

ODBORNÁ POROTA 27. MEZINÁRODNÍHO STAVEBNÍHO VELETRHU FOR ARCH UDĚLILA ČESTNÉ UZNÁNÍ FAKULTĚ STAVEBNÍ ČVUT V PRAZE ZA ODVALOVACÍ BEZLOPATKOVOU TURBÍNU.

Těšíme se na setkání s Vámi.