Doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc.

z Katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví

Jeden ze 3 finalistů nominován na Evropskou cenu v kategorii „Výzkum“ pro vynálezce roku 2016.

Docent Miroslav Sedláček z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví z Fakulty stavební ČVUT se stal jedním ze tří finalistů nominovaných na Evropskou cenu v kategorii „Výzkum“ pro vynálezce roku 2016. Tato cena je udělována Evropským patentovým úřadem. 

Byl nominován za vývoj odvalovací turbíny, na kterém pracoval společně se svými kolegy z katedry, Jiřím Novákem a Václavem Beranem. Tato turbína má potenciál posunout systém získávání energie z vody o značný kus dopředu. Může totiž generovat, na rozdíl od vodních elektráren, energii z pomalu tekoucích toků, potoků nebo z mořského přílivu a odlivu, což představuje revoluční alternativu.

Prezident Evropského patentového úřadu Benoît Battistelli při vyhlášení úzkých nominací řekl: „Evropská cena pro vynálezce staví do popředí mnohotvárnou a významnou práci vynálezců z nejrůznějších zemí a technických disciplín. Jejich inovace pozitivně ovlivňují život milionů lidí na celém světě“.

Čech vynálezcem roku 2016? - záznam studio 6

O úspěchu Doc. Sedláčka již informovaly servery iHned.cz, Aktualne.cz a Česká televize, ČT24 (stopáži 27:17), web České televize.

 

Doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc.
Doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc.
Zpátky nahoru