Obor - Metrologie v geodézii a strojírenství

Studium v bakalářském programu trvá tři nebo čtyři roky. Vybrat si můžete z více než deseti oborů, včetně studia v angličtině. Studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, obhajobou bakalářské práce a udělením titulu Bc.

O oboru

Studium kombinuje předměty pro teoretický základ

• technická měření,
  • zpracování a analýza měření,
  • matematika a fyzika

a předměty odborné

• metrologie v geodézii,
  • strojírenská metrologie,
  • management kvality,
  • přesnost geometrických parametrů ve výstavbě.

Těžištěm oboru je metrologické zabezpečení měřícího a výrobního procesu a management kvality.

Výuku zajišťuje Fakulta stavební ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT v Praze. Symbióza geodézie a strojírenství je zde dána prolínáním metod při měření tvaru a rozměrů výrobků.

O oboru

S čím metrolog pracuje?

Ke své práci metrolog používá

• základní měrky,
  • mikrometrické odpichy,
  • třmenová měřidla,
  • laserové interferometry,
  • souřadnicové stroje,
  • nivelační přístroje,
  • provažovače,
  • totální stanice,
  • fotogrammetrická zařízení,
  • 3D skenery.
S čím metrolog pracuje?

Odborné laboratoře

Pro výuku jsou k dispozici odborné laboratoře Fakulty stavební (FSv) a Fakulty strojí (FS) ČVUT v Praze.

• Laboratoř fotogrammetrie FSv je největší univerzitní laboratoř svého druhu v republice s dlouholetou historií a kvalitním přístrojovým vybavením, pro výstupy je k dispozici plotr a dvě 3D tiskárny rapide prototyping.
  • Laboratoř pro výuku stavební geodézie FSv, která je vybavena osmnácti totálními stanicemi stavební přesnosti a pěti přijímači GNSS.
  • Laboratoř laserového skenování FSv, která je vybavena impulsním skenerem a fotogrammetrickým skenerem.
  • Laboratoř speciálních geodetických měření FSv, vybavená šesti totálními stanicemi inženýrské přesnosti.
  • Laboratoř elektronických metod FSv, která je vybavena interferometrem, zařízením pro systémovou kalibraci nivelační soupravy, autokolimátorem, několika dálkoměry a totálními stanicemi.
  • Metrologická laboratoř FS, která je vybavená základními přístroji pro metrologická měření ve strojírenství.
  • Měrové středisko FS, které je vybaveno souřadnicovým měřícím strojem s aktivním skenovacím systém a otočným měřicím stolem, dále pak přístrojem pro analýzu jednotlivých složek profilu, povrchu a kontury.
Odborné laboratoře