Profil

"Jmenuji se Jakub a pevně doufám, že za rok obhájím svoji diplomovou práci a získám tak vysněný a s láskou vydřený titul Ing. arch."

Profil

Jakub

2. ročník bakalářského studia

Studijní program: Architektura a stavitelství

Studijní obor: Architektura a stavitelství

 

Já a "Architektura a stavitelství"

Od mala mám hodně zájmů - hudba, výtvarničina, fotografie, sport, technika,... Nikdy jsem nic z toho nechtěl úplně opustit, ale naopak různých nadšení využít. A architekt by ve své podstatě měl být všestranný. Není to statik, konstruktér ani specialista jiného oboru. O každém odvětví z oboru i mimo něj by ale měl vědět natolik, aby byl pak v procesu realizace schopný argumentovat a dosáhnout cílených výsledků. V prvních letech studia proto i trochu převažují náročnější technické předměty jako matematika, stavební mechanika nebo pružnost a pevnost. Má to však jednu velkou výhodu, kterou oceníte okamžitě v praxi, neboť například s předměty o konstrukcích pozemních staveb rozšiřují tyto oblasti profil architekta o znalosti stavebního inženýra.

Postupem času pak k architektonickým předmětům jako arch. kreslení nebo nauka o budovách přibývají další, které se věnují architektuře, v čele s tzv. atelierem, který je (jak Ti i s oblibou a právem budou říkat vedoucí atelieru) základem tohoto oboru.  Právě zde se tvoří architektura a za pomoci zkušených architektů z praxe směřuje po celý semestr přes prvotní myšlenku k finálnímu výstupu našich projektů v podobě posteru a ručně vyráběných modelů.

Rok na fakultě

Na začátku semestru se teprve rozjíždí studijní povinnosti, a tak je i víc času na aktivity mimo školu, jako třeba zajít na pivo s novejma kámošema, kdy pořádaný jsou i různý semestr vítající akce, dají se navštívit zajímavý výstavy za studentský slevy, koncerty,... Nebo se třeba jen tak toulat a inspirovat se Prahou. Ve škole je ale dobrý pracovat průběžně, protože nakupený domácí úkoly z cvičení se pak těžce doháněj:) Všechno je ale jen otázka organizace svýho času a při šikovným skloubení povinností a koníčků může zbýt čas třeba i na sportovní aktivity ze strany ČVUT, protože je to za dobrý ceny.

Během semestru se chodí na přednášky a cvičení, práce přibývá. Z cvičení je nutný získání zápočtu, který je v každým předmětu podmíněný něčím jiným. Někdy je potřeba získat dostatečnej počet bodů z testů, někdy splnit zadaný úkoly, jindy zas třeba stačí docházka. No a když získáš zápočet, můžeš jít na zkoušku. (Některý předměty končí zápočtem nebo tzv. klasifikovaným zápočtem – z nich se zkouška neskládá.)

Zkouškový období trvá 6 týdnů, na zkoušku z každýho předmětu se může jít třikrát. Když to ani na potřetí nevyjde, tak se dá předmět zapsat ještě jednou.

Diplom (aspoň na týhle škole :) ) není zadarmo, takže pár probdělých nocí možná při studiu strávíš. Na druhou stranu se tu ale dozvíš plno zajímavejch věcí, zkusíš si práci v atelieru, poznáš nový lidi se stejným zájmem a posuneš se dál.

Zpátky nahoru