Vodohospodářské experimentální centrum

28/11 2019

Otevíráme nově zrekonstruované Vodohospodářské experimentální centrum

Vodohospodářské experimentální centrum Fakulty stavební ČVUT, kde vznikl i slalomový kanál pro olympiádu v Tokiu 2020, se znovu otevírá, náročná rekonstrukce vyšla na 23 milionů korun.

Video: jak se stavěl hydraulický model pro olympiádu v Tokiu?

Halová laboratoř Vodohospodářského experimentálního centra Fakulty stavební ČVUT v Praze s gigantickými rozměry 90 x 12 metrů sloužila výuce hydrauliky a výzkumu z oblasti vodohospodářské praxe od roku 1976 až do letošního února. Vznikl tu nejen hydraulický návrh závodní dráhy pro vodní slalom pro olympiádu v Tokiu 2020 a olympiádu v Rio de Janeiro 2016, ale i řada dalších unikátních projektů, jako hydraulický model plavební komory Děčín nebo protipovodňové zabezpečení Hostivařské přehrady v Praze. Svými možnostmi však hala v průběhu let přestala postačovat požadavkům na výuku a parametrům potřebným pro moderní výzkum. Po náročné kompletní rekonstrukci, která probíhala téměř deset měsíců a přišla na 23 milionů korun, se Vodohospodářské experimentální centrum Fakulty stavební ČVUT znovu studentům a vědě otevře ve čtvrtek 28. listopadu 2019.

Vodohospodarska_006_02.jpg

„Každý semestr touto speciální laboratoří projde při výuce zhruba pět set studentů. Zároveň tu vždy probíhá několik velkých a řada drobnějších experimentů, což pro nás bylo před rekonstrukcí náročné zvládnout, protože původní technologické vybavení haly neumožňovalo najednou pracovat s většími rozsahy průtoků vody a i ostatní technické vybavení již bylo zastaralé,“ vysvětluje nutnost celkové rekonstrukce vedoucí Vodohospodářského experimentálního centra prof. Jaroslav Pollert.

Moderní a dobře vybavená hala je přitom pro výuku i výzkum nutností, protože soudobé problémy staveb v oboru vodního hospodářství vyžadují řešení čím dále složitějších a komplexněji pojímaných problémů. „Při jejich zkoumání dnes zdaleka nepostačuje orientace na tradiční graficko-analytické metody, mnohdy nemusí dostačovat ani použití metod matematického modelování složitých hydraulických problémů, protože existuje celá řada problémů, kde lze nalézt odpovědi na sporné otázky jen v experimentálním fyzikálním laboratorním výzkumu, a to zejména pro svojí rychlou názornost řešení. To je také hlavní poslání vodohospodářského centra s unikátním laboratorním zařízením,“ dodává prof. Jaroslav Pollert

Vodohospodarska_012_02.jpg

Rekonstrukce haly, která je svými parametry největší podobnou laboratoří ve středoevropském regionu v rámci vysokoškolských výzkumných center, se zhostila společnost SMP CZ, rekonstrukce proběhla podle projektu firmy AQUA PROCON. Rekonstrukce byla zahájena 15. února 2019, k užívání bude předána 28. listopadu. Rekonstrukce byla financována z prostředků projektu ESF EU pro vysoké školy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání: „Obnova infrastruktury vybraných laboratoří Stavební fakulty ČVUT“ č. ČVUTCZ.022.67/0.0/0.0/16__016/0002526.

Více informací na v tiskové zprávě

 

Zpátky nahoru