exkurze - nová budova SHQ ČSOB Radlická

16/1 2020

Exkurze do budovy SHQ ČSOB v Praze

Budova oceněná za rozsah využití BIM. Splňuje nejvyšší ekologické standardy a má přislíbený mezinárodní certifikát LEED platinum.

V lednu 2020 se studenti a zaměstnanci naší fakulty zúčastnili exkurze na jednu z nejunikátnějších budov Evropy, na novou budovu SHQ ČSOB Radlická. Stavbu budovy nám přiblížil její stavbyvedoucí a absolvent Fakulty stavební ČVUT Ing. Stanislav Polata v rámci přednášky již v minulém roce (2019) a letos nám zařídil exkurzi do hotového díla, na které může být opravdu pyšný.

csob_radlicka_crop_05.jpg

Budova dotváří nejmodernější komplex v Evropě, propojení dvou zelených budov = Kampus ČSOB. Nová budova SHQ, citlivě zasazená do svahu Radlického údolí, splňuje nejvyšší ekologické standardy. Má přislíben Platinový mezinárodní certifikát LEED za uplatňování nejmodernějších dostupných postupů a technologií tak, aby v maximální míře šetřila životní prostředí. Budova již získala ocenění v soutěži Stavba roku za rozsah využití technologie BIM (Building Information modeling) a též Certifikát WELL za zdravé vnitřní prostředí budov.

csob_radlicka_crop_04.jpg

První budova ČSOB Radlická (NHQ) získala titul Stavba roku 2007, dále získala LEED Gold bez přípravy a i po 10-ti letech je považována za jednu z nejpokrokovějších budov na našem kontinentu.

csob_radlicka_crop_01.jpg

Exkluzívní je energetická soběstačnost SHQ, budova má 26 km geotermálních vrtů pro vytápění a chlazení budovy, systém využívání dešťové vody, který šetří vodu pitnou a netypická zázemí pro zaměstnance a sportoviště. Budova má 10 000m2 zelených střech, a na některých jsou posezení a sportoviště (streetball, posilovací prvky a běžecká dráha). Budova byla dokončena v květnu 2019.

csob_radlicka_crop_02.jpg

Budova je zabezpečená pomocí biometrických čteček na otisk krevního řečiště, který dokáže identifikovat a rozpoznat například i dvojčata.

V podzemní garáži je kromě parkovacích míst také osm dobíjecích míst pro elektromobily a 80 parkovacích míst pro cyklisty, včetně nabíjecích míst pro elektrokola.

Exkurzí nás prováděla ekoložka ČSOB Soňa Štětková.

Budova je současným trendem a jsme velice rádi, že jsme si ji mohli prohlédnout a vyzkoušet :)