VědaFest 2021

30/8 2021

VědaFest 2021

Téma: Digitální svět

ZÁBAVNÁ VĚDECKO-TECHNICKÁ LABORATOŘ

Populárně naučná akce, která je společným projektem vysokých škol a akademických a volnočasových institucí již od roku 2011. 

Zveme vás na online program, který pokračuje až do 31. 10. 2021

Video: Co dokážou vědci díky dešťovému simulátoru

Velkým problémem posledních let jsou přívalové deště, které dokážou udělat velké škody v krajině i na lidských obydlích. Dešťový simulátor umožňuje vědcům modelovat libovolně silné dešťové srážky a studovat, jaký vliv může mít půda nebo vegetace na vznik odtoku nebo naopak zadržování vody v krajině. Vědci tak mohou sledovat, kolik vody se dokáže do půdy vsáknout, kolik se jí zachytí na vegetaci a kolik jí odtéká po povrchu a působí pak škody. Díky tomu pak mohou například doporučit stavbařům, jak správně zajistit šikmé svahy u silnic a dálnic, nebo farmářům, jakými plodinami osít pole na svažitých pozemcích, případně kde je nutné nebezpečné plodiny vůbec nepěstovat.

Zhlédni video -> klikni na stan s nápisem FSv


Letos akce proběhla také na živo 8. září 2021 od 8:30 do 18:30 hodin / na Vítězném náměstí (Kulaťáku) a v přilehlé Technické ulici v Praze 6

NAŽIVO JSTE MOHLI NA STÁNKU NAŠÍ FAKULTY VIDĚT:

Olympijský kanál a digitální technologie (interaktivní 5metrový model)

Ukázka zdymadla (interaktivní 2metrový model)

Návštěvníci si vyzkoušeli stavbu tratě slalomové dráhy Kasai Canoe Slalom Centre, kterou pro Olympijské hry Tokio navrhli odborníci z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Na zmenšeném pětimetrovém modelu jste si mohli zkusit postavit závodní trať a zároveň vás naši specialisté seznámili se zákonitostmi hydrauliky pro stavby slalomových drah. Pomocí technologie rozšířené reality jste mohli aledovat proudění vody, a zjistit, s jakými obtížnými pasážemi na trati se museli sportovci "poprat".

 

Fotografie z letošní akce:

 

vedafest_2021_04.jpg vedafest_2021_02.jpg

vedafest_2021_03.jpg vedafest_2021_01.jpg

všechny fotografie z roku 2021 zde

Zpátky nahoru