Srdce Vltavy “bije” i pod hladinou Lipna

8/9 2021

Srdce Vltavy “bije” i pod hladinou Lipna, zjistil průzkum Fakulty stavební ČVUT

Když se v roce 1958 napouštěla Lipenská přehrada, zmizelo pod její hladinou i „Srdce Vltavy“, jak se říkalo specifickému meandru vltavského koryta u osady Pihlov nedaleko Horní Plané. Letošní výzkum odborníků z Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v rámci projektu věnujícímu se původnímu toku Vltavy zjistil za využití sonarů a další techniky, že tvar koryta v podobě srdce je dobře zachovaný i třiašedesát let po zatopení lokality.

Projekt "Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky" probíhá v letech 2018 až 2022 a pod vedením prof. Jiřího Cajthamla z Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze na něm pracuje nejen jeho tým, ale podílí se na něm i jeho fakultní kolegové z Katedry hydrotechniky a dále specialisté z Přírodovědecké fakulty UK.

Výsledkem práce týmu by měla být nejen exkluzivní monografie a výstava, na níž budou kromě zajímavých dat prezentovány i tři velké 3D fyzické modely oblasti přehrad Orlík, Slapy, Lipno, ale veřejnost potěší i webový portál, který zpřístupní širokou řadu archivních materiálů a bude tak zajímavou pomůckou pro turisty, milovníky historie i badatele. Využity by zde měly být i možnosti virtuální reality.

Veřejnosti se vše představí v průběhu roku 2022.

Projekt "Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky", číslo: DG18P02OVV037 je řešen v rámci programu NAKI II Ministerstva kultury ČR a probíhá v letech 2018 až 2022.

Odborník_z_týmu_Fakulty_stavební.jpg
Odborník z týmu Fakulty stavební ČVUT ukazuje výsledky sonarového měření přímo v oblasti Srdce Vltavy

Srdce_Vltavy_na_historické_pohle.jpg  Srdce_Vltavy_na_ortofotu_z_polov. století.png Současný_pohled_na_vodní_nádrž_L.jpg
Srdce Vltavy na historické pohlednici                                       
Srdce Vltavy na ortofotu z poloviny 20. století     Současný pohled na vodní nádrž Lipno v místě Srdce Vltavy

Více informací v Tiskové zprávě

 

Zpátky nahoru