Vyhlášení výsledků soutěže Stavby s vůní dřeva 2021

Studenti Fakulty stavební ČVUT a Fakulty architektury ČVUT ovládli letošní ročník soutěže Stavby s vůní dřeva

23.09.2021
Ve čtvrtek 16. září 2021 proběhlo v prostorách Autoklubu České republiky v Praze slavnostní vyhlášení vítězů 9. ročníku studentské oborové soutěže Stavby s vůní dřeva 2021, pořádané Nadací dřevo pro život. Soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice se zúčastnilo 65 česko-slovenských studentů z 9 českých a 7 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Itálie), kteří zpracovali 57 soutěžních děl. Odborná porota, veřejnost a partneři soutěže vybrali 8 vítězů, kteří si rozdělili ceny v hodnotě 200 tisíc korun. I letos studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké.

V devátém ročníku soutěže měli studenti za úkol zformulovat, proč ve svých dílech pracují právě se dřevem. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo je velice unikátním materiálem s širokou škálou využití, které je svými vlastnostmi skvělé pro stavební průmysl. Dalšími důvody, proč studenti pracují právě se dřevem, byly také jeho obnovitelnost, recyklovatelnost a snížení emisí CO₂.

Vítězem kategorie „Dřevěné stavby – malé“ se rozhodnutím odborné poroty stal Ondřej Buš z Fakulty architektury ČVUT (ateliér Fránek) za soutěžní dílo Minipanelák. Hlasující veřejnosti se nejvíce líbila Kaple na kopci Poustka v Pozořicích navržená Dorotou Świderovou z VUT Brno.

V kategorii „Dřevěné stavby – velké“ odbornou porotu nejvíce zaujal Jakub Kender z AMU se soutěžním dílem Bydlení u Staré čistírny. Hlasující veřejnost pak poslala nejvíce hlasů Janu Suchému z Fakulty stavební ČVUT a jeho soutěžnímu dílu Rodinný dům Lipence.

Kromě těchto cen byly uděleny ještě ceny společností KRONOSPAN a STORA ENSO za použití (v návrzích) jimi vyráběných OSB desek a CLT panelů. Cenou KRONOSPAN byl odměněn student Fakulty architektury ČVUT Tomáš Strnadel (ateliér Soukenka) za návrh studie Přístavba sokolovny z kategorie velkých dřevěných staveb. V téže kategorii soutěžil také návrh odměněný cenou STORA ENSO a letos poprvé také cenou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které si odvezla Tereza Krákorová z Fakulty architektury ČVUT (ateliér Mádr) za soutěžní dílo Studentský kampus Lanškroun.

Letos již podruhé v řadě bylo uděleno ještě zvláštní ocenění odborné poroty, které získali Jiří Petrželka a Kristýna Klůsová z Fakulty stavební ČVUT za návrh nové udržitelné čtvrti v Saint-Denis v Paříži MCSC Paříž 2020, a to opět z kategorie velkých dřevěných staveb.

Nadace dřevo pro život ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo.

Svou záštitu soutěži udělila čtyři ministerstva a 18 odborných fakult a škol z ČR a SR. Studenty v práci se dřevem podporují Ministerstvo zemědělství, Lesy České republiky, s.p., Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Ministerstvo průmyslu a obchodu a další firmy a média z oboru.