Doprava a bydlení

Pokud nejste pražští, tak cestování po Praze bude pro Vás jedna z novinek, které hlavní město nabízí. V rámci jednoho systému můžete využívat metro, tramvaje, železnici, lanovou dráhu na Petřín, přívozy, městské i příměstské autobusové linky. Při jednorázové návštěvě města využijte jednotlivé jízdenky, v rámci studia pak výhodné studentské kupóny.

Jak se k nám dostat?

 1. Z Hlavního nádraží

  Metro trasa C směr Háje do Stanice Muzeum, zde přestup na trasu A směr Dejvická nebo tramvají číslo 5 a 26 z Hlavního nádraží do zastávky Dejvická.
 2. Z Masarykova nádraží

  Metro trasa B směr Zličín do stanice Můstek, zde přestup na trasu A směr Dejvická nebo tramvají číslo 5 a 26 z Masarykova nádraží do zastávky Dejvická.
 3. Ze Smíchovského nádraží

  Metro trasa B směr Černý Most do stanice Můstek, zde přestup na trasu A směr Dejvická.
 4. Z autobusového nádraží Florenc

  Metro trasa B směr Zličín do stanice Můstek, zde přestup na trasu A směr Dejvická, nebo metro trasa C směr Háje do stanice Muzeum, zde přestup na trasu A směr Dejvická nebo tramvají číslo 8 z Florence do zastávky Vítězné náměstí.

ČVUT v Praze Fakulta stavební

Ubytování na kolejích

Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete bydlet u rodičů, zbývají vám dvě možnosti. Buď můžete jít na privát, nebo na studentské koleje. Obojí má svoje pro i proti, pro koleje ovšem hovoří skutečnost, že každý rok ubytovávají několik tisíc studentů ČVUT. Bude proto snazší sdílet radosti i strasti ze zkouškového, nebo třeba zorganizovat kolejní párty. V Praze a jejím okolí funguje kvalitní síť hromadné dopravy, není třeba obávat se dojíždění.

ČVUT nabízí několik lokalit pro ubytování na koleji. Koleje se nachází v Dejvicích (kolej Dejvická, Sinkuleho a Masarykova), v Bubenči (Bubenečská kolej, Orlík), na Strahově, v Praze 4 – Podolí a v centru Prahy (Hlávkova kolej) u budov FEL a FJFI.

Všichni studenti, kteří splňují podmínku trvalého bydliště mimo Prahu, jde o jejich první studium na vysoké škole a studium trvá standardní dobu, dostávají automaticky po celou dobu studia s výjimkou července, srpna a září ubytovací stipendium. Částka činí v průměru měsíčně 700 Kč.

Na ČVUT spravuje koleje samostatná organizace Správa účelových zařízení ČVUT (SUZ), tedy nikoli fakulta. Žádost o kolej do pořadníku 2020/21 můžete podat na této stránce: http://www.suz.cvut.cz/rezr/zadost-kolej

Login a heslo pro přihlášení do kolejní aplikace (ISKAM), prostřednictvím které  uchazeč žádost o kolej podává – login: číslo přihlášky ke studiu,  heslo: heslo, které si uživatel nastavil pro přístup ke své přihlášce do studia v aplikaci www.prihlaska.cvut.cz.

K podání žádosti nemusí být uchazeč přijat ke studiu, lze se přihlásit ihned po podání přihlášky do studia. Ani po vystavení rozhodnutí o přijetí ze strany fakulty uchazeč nijak toto přijetí k žádosti o kolej nedokládá. Informace o přijetí je předána na SUZ v rámci ČVUT automaticky a poté je žádost automaticky zařazena do dalšího zpracování.

Žádosti o kolej se zpracovávají postupně, výsledky 1. kola přidělování ubytování pro žádosti z pořadníku 2021/2022 budou 13. 8. 2021. Uchazeč vidí výsledky po přihlášení do ubytovacího systému ISKAM a také uchazeč obdrží e-mail na e-mailovou adresu, kterou má zadanou v ISKAM.

V žádosti může uchazeč zadávat kolej preferovanou a kolej náhradní. Pokud není volno na preferované koleji, počítač vybere kolej náhradní. Pokud není volno ani na koleji náhradní, počítač vybere jinou kolej, kde je volné místo. Jestliže student nedostane z kapacitních důvodů kolej, kterou si přál, a přesto na ubytování nastoupí, může později žádat o stěhování. Stěhování bude povoleno pravděpodobně od 15. 10. 2021.

Stravování

O střechu nad hlavou už snad máme postaráno, vědomostmi jsme přesyceni, teď ještě doplnit energii. O to se starají početné menzy, restaurace nebo i pizzerie ČVUT. Abyste to neměli daleko, když vás popadne hlad, nachází se menzy v areálu kolejí nebo jinde v blízkosti budov ČVUT. Zde se můžete blíže podívat, kam si můžete zajít něco zakousnout.

Pražská hromadná doprava

Městská hromadná doprava v Praze má jednotný systém jízdného, tzn. že jízdenka platí pro metro, autobusy, tramvaje, ale i lanovou dráhu na Petřín či pražské přívozy. Při jednorázové návštěvě města využijte jednotlivé jízdenky, v rámci studia pak výhodné studentské kupóny, nákup lze provézt také elektonicky.

Jednotlivé jízdné pořídíte ve formě SMS jízdenky nebo tištěné jízdenky v automatu na zastávkách či metru či vybraných trafikách. 

Pro delší časové kupóny (měsíční, čtvrtletní, roční apod.) doporučujeme zřídit kartu "Lítačka". Další možností je nákup kupónů na přepážkách Dopravního podniku Praha.

Všechny podmínky, typy a ceny jízdenek najdete zde.


  

Zpátky nahoru