Studijní program Water and Environmental Engineering

Studium v navazujících magisterských programech vám umožní prohloubení již nabytých vědomostí. Šikovní studenti se zájmem o obor mohou při studiu získávat praxi ve stavebních společnostech. Stejně jako u bakalářských programů je možné studovat některé magisterské programy v angličtině. Studium je zakončeno státní zkouškou a obhajobou diplomové práce.

Studijní program Water and Environmental Engineering

Délka studia: 2 years
The MSc programme in Water and Environmental Engineering aims to educate and train civil engineers with advanced knowledge and technical competences to solve complex problems, build facilities and provide services in water- and environment-related disciplines helping to develop and safeguard our environment and society.

Informace o studiu

The two-years programme offers three specializations (tracks). All specializations comprise a common block of compulsory core courses providing a broad fundamental basis (courses related to hydraulics, hydrology, risk analysis, water quality and water reservoir management).

Study plans:

Hydraulic Engineering
Environmental Engineering and Science
Water Management

How to aply

Informace o přijímacím řízení v českém jazyce - Směrnice děkana, část B

Uplatnění

The engineers are able to work professionally in complex conditions and deliver technologically and scientifically sound solutions based on the understanding of processes and the interactions of the addressed engineering problems and challenges.

They find employment opportunities and career prospects with profit- and non-profit employers such as contractors, engineering and consultancy companies, water administrators, governmental bodies and academic institutions.